І не витратити на це всі гроші та нерви
«КВИТКІВ НЕМАЄ!» - саме це ми найчастіше чуємо від туристів, які хочуть здійснити подорож до Львова і назад. Цю фразу працівники туризму вимовляють увісні, а «Укрзалізниці» пасуватиме зробити її своїм офіційним гаслом, адже насправді це найбільша проблема для всіх бажаючих подорожувати потягом.Однак, можливо не все так погано, як здається? Так, можливо! У цій статті ми детально розглянемо проблеми із купівлею залізничих квитків на прикладі Львова та інших міст і спробуємо допомогти мандрівникам придбати їх попри всі складнощі. Розглядатимемо тільки законні способи, тож про походи до каси із хабарем та посадку на потяг без квитка розповідати не будемо.
ХОЧУ КУПИТИ КВИТОК! З ЧОГО ПОЧАТИ?
По-перше, НЕ йти у залізничну касу! Цей архаїчний метод купівлі з кожним роком втрачає актуальність і пригодиться тільки тим людям, хто не має жодної кредитної картки, серед мандрівників таких небагато. У випадку, якщо ви маєте картку, але не вмієте купляти товари онлайн з її допомогою, то в нас тільки одна порада: НАВЧИТИСЯ, адже для цього і створені кредитні картки. Це не так складно як здається, а ютуб повний інструкцій з безпечної купівлі через інтернет.
Вмієте купляти онлайн? Тоді все гаразд! Почніть із того, що загляніть на сервіс Укрзалізниці (далі – УЗ), що підкаже, які потяги і за яким графіком курсують у потрібний вам пункт призначення, ось адреса: https://uz.gov.ua/passengers/timetable/. Введіть станцію відправлення, станцію призначення та швидко отримаєте результат. Розглянемо його на прикладі потягів від Дніпра до Львова. На скріншоті (клікайте для збільшення) бачимо чотири діючих варіанти: потяги із номерами 4, 41, 86 та 232. Саме їх ми і будемо шукати на офіційному сервісі купівлі квитків.
Чому не скористатись сервісом купівлі квитків одразу? Бо тоді ви можете не побачити інформацію щодо потягів, на які тимчасово немає квитків! Або обравши дату відправлення не побачите потягів, що курсують тільки по парних/непарних днях. Старайтесь бути гнучкими і мати можливість трохи посунути дату подорожі.
Передусім, найпростіше купляти квитки завчасно, адже УЗ видає їх у продаж за 90 днів до відправлення. Але якщо вам це не вдалося або поїздка почала плануватись незадовго до виїзду, спробуємо допомогти вам із цим. Переходимо на сервіс купівлі квитків: https://booking.uz.gov.ua/
Наприклад, нам потрібно бути у Львові 22 серпня. Субота, день популярний. Вводимо дані і БІНГО! Вам повезло, цілих 38 плацкартних квитків! Купляємо!
Однак, ситуація далеко не завжди така проста і часто необхідних квитків немає, та й критерії вибору у мандрівників бувають різні. Скажімо, ви їдете з Одеси до Львова і вам необхідно бути там ранком 8 серпня. Розклад руху показує нам три потяги №12, 108 та 136, однак у продажі тільки потяг №12.
Та при спробі купити квитки ми побачимо, що в наявності тільки вагон класу «люкс» на потяг №12, вартістю захмарних 1892 грн! Їхати удвох до Львова за 3800 грн не варіант, тож більшість мандрівників на тому і лишать спроби купити квиток, але це буде їх НАЙБІЛЬША ПОМИЛКА!
Нижче ми детально розкажемо що робити, якщо необхідних квитків немає, а поїхати дуже хочеться! Якщо ви скористаєтесь нашими порадами, то скоріше за все поїдете, і не за всі гроші світу. Читайте далі!
ПОРАДА №1. Шукаємо квиток на той самий потяг, але до кінцевої станції.
Справа в тому, що УЗ, скоріше за все, має чітко визначену тарифну сітку, згідно з якої, наприклад, квиток на потяг №12 Одеса-Ужгород з висадкою у Львові коштує на 10-15% дешевше ніж квиток на цей потяг із висадкою в Ужгороді, а УЗ дуже не хоче продавати квитки дешевше, тож і закриває продаж квитків до Львова. При цьому, є можливість купити квиток до Ужгорода, а вийти у Львові! Оце хитруни працюють в тій компанії! :)
Дивіться на прикладі того самого напрямку. На наступному скріншоті бачимо, що по напрямку Одеса-Львів той самий потяг №12 із квитками класу «люкс», а на всі інші потяги ніби немає місць.
Однак, якщо ми введемо у пошук кінцеву станцію «Ужгород», то ситуація міняється! Матка-боска, це ж ДИВО! Маємо аж 22 плацкартних квитка!
При цьому, заглянувши у маршрут подорожі бачимо, що зупинка у Львові є о 09:45! Ну не скотиняки? :) Із гордістю купляємо плацкарт за 309 грн і тішимось тому, як ми лайфхакнули систему!)
Такі фокуси працюють з багатьма напрямками. Ще раз: якщо ви хочете їхати, наприклад, з Мелітополя до Львова на потязі №232 «Генічеськ-Івано-Франківськ», а квитків немає, варто подивитись квитки з Мелітополя до Івано-Франкіська, або навіть з Генічеська до Івано-Франківська, а сісти і вийти можна у будь-якій точці маршруту. ЦЕ ПРАЦЮЄ!
ПОРАДА №2. Не забуваємо про потяги із відправленням вночі.
Що це значить? А те, що подорож нічним потягом так, щоб на ранок наступного дня бути у місті призначення не завжди починається ввечері попередньої доби. Іноді нічний потяг із прибуттям ранком відбуває вночі тієї самої доби.
Наприклад, нам потрібно виїхати зі Львова і бути у Києві вранці 8 серпня. Не задумуючись ми починаємо шукати квитки на вечір 7 серпня і бачимо приблизно таку картину: дешевих квитків на нічний потяг вкрай мало!
Однак ми забули, що декілька потягів виходять зі Львова вночі 8 серпня і прибувають до Києва 8 серпня вранці! Міняємо дату і бачимо ще три потяги із прибуттям до 12:00! І вибір купейних квитків тут побільше!
ПОРАДА №3. «Немає» не значить «Не буде».
Все просто. УЗ ніколи не дає у продаж одразу весь потяг, тільки по 1-2, іноді по 3-4 вагони одночасно. Це робиться для того, щоб хитрі туристи не викупили тільки нижні місця в усіх вагонах, залишивши верхні полиці пустими, в результаті чого в рейс поїде потяг, що має 18 напівпустих вагонів замість того, щоб їхати маючи 9 повних. Інформацію про те, чи будуть квитки у продажі тримають у суворій таємниці під сімома печатками, однак дізнатись це майже напевно можна по декількох чинниках, головний з яких це кількість днів, що залишилась до виїзду.Якщо на календарі кінець липня, їхати вам у кінці вересня, а потрібних квитків на сайті вже немає, можете не сумніватись - ВОНИ БУДУТЬ! А якщо це надпопулярний період, типу новорічних або травневих свят, то УЗ поставить у продаж ще й додатковий потяг. Мало того, не рідкісними є випадки, коли нові вагони у продаж додавали за 2-3 дні до виїзду. Одного разу ми бачили як схаменувшись, УЗ виклала у продаж 180 квитків з Вінниці до Львова за день до відправлення, але нам ніхто не повірить!) Чому так стається ми не знаємо, але факт є факт: нові місця у продаж додаються регулярно!
Ще один більш-менш надійний спосіб дізнатись, чи будуть додавати у продаж квитки, це подивитись номер вагону що зараз є у продажі. Зазвичай повний склад потягу має 15-18, іноді до 20 вагонів і частіше за все (хоч і не завжди) УЗ видає їх у продаж по черзі, отож, якщо на сайті доступні квитки тільки у вагони із номерами із 3 по 10 то можете бути впевнені, що нові місця точно додаватимуть. А якщо, наприклад, продаються вагони 17-18, то така ймовірність досить невелика. Хоча, бували випадки, коли попри логіку УЗ викладає у продаж перші вагони составу в останню чергу. Це буває тоді, коли, наприклад, купейні місця знаходяться напочатку составу, а продаються значно гірше за плацкартні. Однак для більшості випадків правило зберігається і ним варто користуватись.
ОКЕЙ! Квитків немає, але точно будуть.
Тож як вполювати їх раніше за всіх? Тут теж є парочка «лайфхаків»
Не чекати, а купляти те що є! Якщо висловлюватись прямо, радимо не вимахуватись, а купляти ті квитки що є у продажі зараз. Тільки верхні полиці? Місця у різних вагонах? Відправлення серед ночі? ТА КАМОН! Ніч під стелею або без другої половинки по-сусідству ви точно переживете, а ось відсутності відпочинку від роботи і буденності ваші нерви можуть і не витримати! Ми завжди робимо так: якщо до виїзду залишається два тижні або менше, купляємо те що є, а потім полюємо за новими квитками. У разі появи омріяних «нижніх у середині вагону» купляємо і їх, а старі здаємо, втративши лише 50 грн на білизні.
Кожного ранку робити зарядку… а потім заходити на сайт та дивитись на нові вагончики. Чому? Бо зазвичай нові місця додають на початку робочого дня, між 08:00 та 08:30. Саме тому ранок – найкращий час для купівлі квитків, однак майте на увазі: про це знає багато досвідчених мандрівників, отож на пікові дати і напрямки всі місця продаються вже до 10-11 ранку. Поставте нагадування у смартфоні!
Якщо ранковий ритуал не допоміг, заглядайте у продаж квитків протягом дня, і чим частіше тим краще. ЗАВЖДИ є люди, які здають придбані квитки і вони повертаються у продаж серед дня. Також УЗ завжди має приховані від продажу місця, які використовуються для відряджень працівників УЗ, держслужбовців, військових та й просто «кумів-сватів-братів» наближених до продажу квитків осіб. У разі, якщо необхідності в цих місцях немає, вони також з'являються у продажі. Часто це 4-6 місць найближчих до купе провідника, але є й інші випадки.
Використовуйте спеціальні сервіси, які стежать за продажем квитків замість вас. Ми знаємо два: RailwayBot у телеграмі та сайт https://watchmyticket.com/. Наша стаття і так занадто докладна, отож не будемо додавати сюди ще й інструкцію з використання цих сервісів. Принцип проботи простий: ви залишаєте заявку на квитки що вас цікавлять, а сервіс замість вас пильнує необхідні квитки і щойно вони з'являються у продажі – дає вам про це знати! Це дуже зручно і безкоштовно, але є нюанси: УЗ постійно воює з подібними сервісами, змінює алгоритми роботи своєї системи, отож буває що зі своєю задачею вони не справляються. Це трапляється нечасто, але регулярно, отож ми рекомендуємо цей спосіб ТІЛЬКИ у парі з власними стараннями з пошуку квитків.
Варто сподіватись на поїздку «в останній момент». Чим ближче дата подорожі, тим більше ймовірність того, що невикористані для внутрішніх потреб квитки будуть з'являтись у продажі. За 48 та 24 години до виїзду виводяться у продаж ВСІ заброньовані, але не викуплені квитки. Так, ми знаємо що для простих смертних можливість бронювання без викупу закрита, але вона існує знову ж, для внутрішніх потреб УЗ. Також за 6 годин до відправлення у продаж виводиться абсолютно все, що залишилось (якщо щось залишилось): непідтверджені депутатські і військові спецбронювання, резервні місця, квитки, що зависли підчас «глюків» системи продажів, місця де не встигли поремонтувати вікно і таке інше. На нашій практиці, правило 48, 24 та 6 годин чудово працює і хоча б декілька квиточків з'являється у продажі, отож не варто вішати носа!)
ПОРАДА №4. Шукайте квитки з пересадкою.
Врешті решт, минулого року на сервісі купівлі квитків з'явилась чудова можливість пошукати квитки із пересадкою, де нечасто, але регулярно трапляються непогані варіанти подорожі.
Розглянемо той самий легендарний варіант із потягом Одеса-Львів за 1890 грн. Так ось, якщо натиснути "пошук маршрутів із пересадкою", можна побачити, що через Київ, використовуючи два потяги Інтерсіті, можна добратись лише за 904 грн з людини! Так, це займе весь день, а не ніч, але ж на зекономлені гроші можна добре виспатись у львівському готелі та ще й шикарно посидити у реберні! :)
Однак майте на увазі, що сервіс УЗ покаує далеко не всі пересадки і часто зручні варіанти можна знайти вручну, перед пошуком варто подивитись на мапі, які великі міста трапляються по дорозі до вашого місця призначення. У випадку Львова для цього чудово підходять, наприклад, Вінниця та Тернопіль. А Київ, як найбільший транспортний вузол країни, підходить для всіх варіантів пересадок.
ПОРАДА №5. Шукайте квитки на сусідню станцію.
За це ми, львів'яни, любимо файне місто Тернопіль. Адже у разі відсутності квитків до Львова, можна шукати їх до Тернополя, а з нього до нас лише трохи більше двох годин рейсовим автобусом, частина з яких відправляється просто із залізничного вокзалу. Україна-ненька хоч і велика, але в районі 100-200 км завжди знайдеться досить великий населений пункт, куди ходять потяги, про які ви і не підозрювали. Шукайте!
ПОРАДА №6. Зручна альтернатива.
Звісно, залізниця це хоч і основний, але далеко не єдиний засіб для пересування країною. Докладні інструкції ми напишемо якось іншим разом, але існує багато альтернативних способів добратись до пункту призначення, такі як:
Якщо кінцева мета вашої подорожі важлива і бажання дістатись туди достатньо сильне, ви обов'язово знайдете спосіб це зробити! Ми дуже сподіваємось, що ця стаття хоч трохи полегшить вам цю задачу.
На стовідсоткову достовірність не претендуємо, від першого і до останнього слова висловлюємо тільки особисту думку, що грунтована на власному досвіді та дослідженнях. Якщо ви знаєте щось важливе, про що не написано у цій статті або вам захочеться висловити зауваження до змісту – напишіть нам на moc.liamg%40vivlauavakic. Стаття буде змінюватись і доповнюватись у разі надходження нової корисної інформації.
Є запитання? Зверніться до нас!
Олена Марченко
Для запитань від ще не зареєстрованих у подорож
Телефон, Viber+38 067 388 10 06
Facebook: Олена МарченкоInstagram: olenka_marko
Христина Кузенко
Для запитань від вже зареєстрованих у подорож
Телефон, Viber, Telegram:+38 098 346 10 78
Facebook: Krystyna KuzenkoInstagram: _khrystyna_kuzenko_
Ігор Літневський
Для складних та нестандартних запитань
Телефон, Viber:+38 098 648 37 37
Facebook: Igor LitnevskiyInstagram: igorlitnevskiy